• YARIM ALTIN
  1.293,90
  % -0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8593
  % 0,04
 • € EURO
  7,8379
  % 0,09
 • £ POUND
  8,6459
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  0,9816
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,0962
  % -0,56
 • BITCOIN
  62586,702
  % -0,76
 • BIST 100
  118.807,53
  % 0,91

Siyasi Söylemlerin Borsaya Direkt Etkisi

Siyasi Söylemlerin Borsaya Direkt Etkisi

            Bu etkinin sebebi ise borsadaki dövizin, tahvilin ve herhangi kıymetli bir evrağın dünya genelinde sıkça kullanıldığı için etki eder. Bu döviz tahvil ve kıymetli evraklar ülkeler arasında ihracatta ithalatta kullanılır.

            Ülkeler arası herhangi bir anlaşmazlık yaşandığı zaman döviz tahvil ve kıymetli evraka sahip olan ülke herhangi bir siyasi söylem de bulunduğu zaman borsayı yukarı yönde hareket ettirmeye sebep olur. Siyasi söylemler olumlu ve olumsuz olabilir.

            Herhangi bir ülke hakkında olumsuz bir söylem dile getirildiği zaman o ülkenin piyasasındaki borsanın fiyat oranı yükselmiş olur. Bu da kendi ülkesindeki kullandığı paranın değerini düşürmüş olur. Ülkeler arası çekişmenin yumuşamasından dolayı yapılan açıklamalar ise borsa da düşüş meydana gelebilir.

 Siyaset Ve Borsa

            Günümüzde siyaset, sosyal kültürel ve ekonomik olarak birçok etkene etki etmektedir. Siyasi çekişmeler siyasi söylemler ülkelerin ekonomisini harekete geçirebilir. Diğer ülkelerle olan ilişkilerden dolayı birçok para birimi döviz tahvil bono ve daha başka kıymetli evrak alım satımı yapılıyor.

            Bu tür ekonomik faaliyetler ülkeler arası ilişkilerden etkileyebiliyor. İhracat yaptığımız bir ülke ile siyasi bir anlaşmazlık yaşanıyor ise ve bu siyasi anlaşmazlık siyasi söylem olarak o ülkeye yansıyor.

            Bu yansımanın bilançosu ise ülkeler arası ticarette kullanılan borsayı harekete geçiriyor. Bu da siyasi anlaşmazlık yaşayan ve borsadaki döviz veya herhangi bir kıymetli evrakı kullanan ülkeye zarar olarak geri dönüyor.

 Siyasetin Borsadaki Önemi

            Siyasetin birçok alanda önemi olduğu gibi borsada da önemi vardır. Diğer ülkeler ile siyasi ilişkileri iyileştirmek geliştirmek borsa üzerindeki yukarı yönlü etkiye azaltacaktır.

            Borsada herhangi bir kıymetli evrakı ya da para birimi olan ülkeler ile siyasi ilişkileri düzeltmek o ülke için borsanın yükselmemesi için bir sebep olabilir.

            Aynı şekilde o ülkelerle siyasi anlaşmazlıklar içine girmek borsayı yüksel demeye yönelik bir hareket olacaktır. Bu yüzden siyasi söylemler borsayı yükseltici ve düşürücü etkiye sahiptir.

            Borsaya birçok etkenin etki ettiği gibi siyasi söylemlerinde direkt etkisi vardır. Ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar siyasi çekişme gibi olaylar uluslararası ilişkilere etki ettiği için ülke yönetimindeki siyasi kişilerin söylemleri borsayı etkiler.