• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  45446,269
  % 1,13
 • BIST 100
  %

Emtia Borsalarında İşlem Yapmak

Emtia Borsalarında İşlem Yapmak

Her türlü ticari malların alınıp satıldığı borsalara Emtia Borsası denir. Türkiye de, hem Borsa İstanbul(BİST) hem de Türkiye Odalar ve Borsa Birliği(TOBB)’ ne bağlı 130 dan fazla emtia borsası vardır.

 Emtia Borsaları Türleri;

 Emtia borsaları türleri, kendi içinde 4’e ayrılır. Bunlar;

 1) Enerji Ürünleri Emtia Borsası

 2) Değerli Madenler Emtia Borsası

 3) Hayvancılık Emtia Borsası

 4)Tarım Ürünleri Emtia Borsası

 1) Enerji Ürünleri Emtia Borsası; Ham Petrol, Brent Petrol, Doğalgaz, Benzin, Kalorifer Yakıtı gibi enerji ürünlerinin alınıp satıldığı emtia borsalarının türüne denir.

 2) Değerli Madenler Emtia Borsası; Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Paladyum gibi değerli maden ürünlerinin alınıp satıldığı emtia borsalarının türüne denir.

 3) Hayvancılık Emtia Borsası;  Canlı sığır, canlı koyun, canlı keçi, canlı inek gibi hayvanların alınıp satıldığı emtia borsalarının türüne denir.

 4)Tarım Ürünleri Emtia Borsası; Buğday, Pamuk, Arpa, Mısır, Kakao, Fasulye, Soya fasulyesi, Kahve, Şeker, Süt, Pirinç, Paim yağı ve kakule gibi tarım ürünlerinin alınıp satıldığı emtia borsalarının türüne denir.

 Emtia Borsasında Nasıl İşlem Yapılır?

            Emtia borsalarında enerji ürünleri, değerli madenler, hayvancılık ve tarım ürünleri gibi yatırım araçlarına yatırım yapılır. Emtialar, üretimde ham madde olarak kullanılacak olan alanlarda yoğun olarak kullanılır.

            Emtia borsalarında fiyatlar siyasi, ekonomik veya dönemsel olarak arz ve talep dengelerine göre değişiklik gösterir. Emtia borsalarında fiyatlar siyasi, ekonomik veya dönemsel olarak arz ve talep dengelerine göre değişiklik gösterdiği için emtia fiyatlarının hareketliliğinden dolayı emtia yatırım araçlarından kısa zamanda önemli kazançlar elde edilebilir.

            Emtia borsalarında işlem gören yatırım araçlarının volatilitesi yüksek olduğu için, emtia borsalarında işlem gören yatırım araçları yüksek oranda risk barındırır ve yüksek oranda getiri sağlar. Emtialar, emtia borsalarında işlem görebildikleri gibi tezgahüstü borsalarda da işlem görebilirler. Emtia borsaları, yüksek oranda risk barındırdığı için ciddi kayıplara da neden olabilir.

  Volatilite; Emtia borsalarında işlem gören yatırım araçlarının standart sapma değerine denir. Belli bir amaç doğrultusunda yapılan işe işlem denir.

Ticarete konu olan ve genellikle ara üretim maddesi olarak kullanılan, alımı satımı yapılan her türlü ticari mallara ve ürünlere Emtia denir.